Őszi kalászosok őszi gyomirtásának jelentősége:
Minden növényfaj – így az őszi búza és őszi árpa – esetében igaz az a tény, hogy a tenyészidőszak folyamán a gyomnövényeknek a növényfenológia függvényében más és más a termésre gyakorolt hatása. Legnagyobb terméscsökkenést a korai stádiumban jelentkező gyomok tudnak okozni. Ennek oka abban keresendő, hogy a generatív részek (termés) már korán differenciálódnak, vagyis eldől a termés esetleges maximális értéke. Ez a lehetséges maximum a későbbiekben a különböző negatív biotikus és abiotikus hatások következtében tovább csökken.
Az őszi kalászosok esetében a kalászdifferenciálódás bokrosodás végéig megtörténik, eldől a kalászhossz, a kalászban lévő szemek száma. Időben vetett búza, árpa esetében kívánatos és cél, hogy a bokrosodás már az ősz folyamán bekövetkezzen.
Másik oldalról megközelítve a kérdést a gyomfajok zöme alkalmazkodott a kultúrnövény életmódjához. A búzával (árpával) együtt kel, együtt fejlődik a gyomfajok zöme és károsítja az állományunkat. A károsítás következik egyrészt a tápanyagért és vízért való versengésből, illetve a gyomok térfoglalása okán a fény és az élettér is korlátozott lesz a kultúrnövény részére.
Ezeket a fajokat zömében ugyan a tavaszi gyomirtási időszakban is tudjuk irtani, ugyanakkor már jelentős részben a károkozás megtörtént. Továbbá legtöbb esetben már a magérlelést sem tudjuk megakadályozni. Az sem mellékes, hogy a megfelelő védekezéshez mélyebben zsebbe kell nyúlni.
+1 érv az őszi gyomirtás mellett: Tavasszal az időjárás legtöbbször hektikus: vagy esik az eső, vagy a szél fúj. Ha alkalmas az időjárás, akkor bőven van mit tenni a földeken – tavaszi munkacsúcs (tavasziak alá területkészítés, fejtrágyázások stb.).
Az OPTYSIL® őszi felhasználásának szükségessége
A szilíciummal való kezelések igen kedvezően befolyásolják a növény-egészségügyi állapotot, de nem szabad arról megfeledkezni, hogy mindenképpen kizárólagosan szigorú preventív védekezésekkel lehet jó eredményeket elérni Az őszi kalászosok – árpa, búza – és a repce esetében pontosan ezen okokból az első kezeléseket már ősszel a gyomirtás időszakában célszerű és érdemes elkezdeni.
- A szilícium (Si) elsődleges szerepe a növényben az, hogy a sejtfalakba beépülve nyomásellenállóvá teszi azt, így „formatartóvá” válik a sejt a párologtatás folyamán fellépő nyomáskülönbségekkel szemben. Ebben a tekintetben a ligninhez hasonló szerepet tölt be. Másrészt az ellenállóbb sejtfalaknak köszönhetően csökken a megdőlés, elfekvés valószínűsége.
- Kedvezően befolyásolja a növény gyökérrendszerének oxigén transzportját és felvételét. A gyökerek jobb oxigénellátottsága erőteljesebb növekedést és egészségügyi állapotot eredményez.
- Pozitívan hat a makro- és mikroelemek felvételére és a növények fotoszintézisére. A kezelések hatására 50%-al magasabb klorofill-tartalom jelentősen zöldebbé tette a növényeket, a levélfelület pedig lényegesen nagyobb.
- Javítja a foszfor (P) felszívódását. A kísérletekben azoknál a növényeknél, amelyek a kontrollhoz képest fél P műtrágya mennyiséget kaptak, nem észleltek foszforhiányt!
- A szilícium bizonyítottan csökkenti a fémes nyomelemek okozta káros hatásokat. Szilícium használatával csökkenthető az alumínium (Al), mangán (Mn) és a vas (Fe) mérgező hatása, de a nátrium (Na) bevitel is csökken
- Az Optysil® levélre permetezve, egyrészt kívülről fizikailag véd (mint egy napolaj), másrészt szervesen erősít belülről (a szilícium beépülésével).
- Az Optysil® másik előnye, hogy nemcsak szilárdítja és bevonja bőrszövetet, de káliumtartalma javítja a növény vízháztartását is. A két hatás eredője az extrém jó aszálytűrés, amire minden hosszú tenyészidejű kultúrának – így a búzának is – szüksége lehet.
-Kártevők elleni védelem: A sejtfalakban lerakódó szilícium növeli annak szilárdságát és ellenálló képességét a mechanikai sérülésekkel szemben. A szívó kártevők (levéltetvek, atkák, pajzstetvek) ellen hatásos, hiszen a vastagabb és keményebb sejtfal természetes akadályt jelent a kártevőkkel szemben. Mindemellett több vizsgálat foglalkozott a nagytestű növényevők ellen való védekezés sikeressége és szilícium kiválasztás közötti kapcsolattal. A pozitív hatást a rosszabb emészthetőség, a szájban a rágószerveken (fogakon) keletkező sérülések és azok következtében fellépő fertőzések okozzák.
- Kórokozók elleni pozitív hatás: A szilíciumban gazdag növényekben a kórokozók kisebb virulenciát mutatnak. Az Optysil® kezelés hatására megváltozik a növényfelület kémhatása. A pH lúgos irányba tolódik el. Ez kedvezőtlenül hat a különböző spórák megtelepedésére és „csírázására”. Másrészt a sejten belüli szilíciumraktárakból fertőzés hatására kiáramló szilícium gátat képez a gombahifák, hausztóriumok körül, ezzel megakadályozva a fertőzés tovaterjedését.
A nagy mennyiségű termés (mindenki törekszik a hozamok fokozására, ill. egyre nagyobb hozamú fajtákkal, hibridekkel dolgozunk) fajlagosan egyre kisebb és vékonyabb kültakaróval rendelkezik. Eközben a napsugárzás egyre perzselőbbé válik a Kárpát-medencében is, hatására klorofillvesztés következik be a levélben, a termés héja pedig megreped. Szilícium hiányában csökken a növény ellenálló képessége az aszállyal, a kórokozókkal és a kártevőkkel szemben, de még a toxikus elemekre is rosszabbul reagál, ionegyensúlya megbomlik.
Ne várj tavaszig! Most van itt az idő, hogy elvégezd az őszi gyomirtást és az Optysil® kijuttatását. Az együttes alkalmazásával növényeid erősebbek, egészségesebbek lesznek, és felkészültek a jövő kihívásaira.
A további információért és árajánlatért keresd kollégáinkat!
Comments